Herbak

Najczęściej spotykane choroby dziecięce

Najczęściej spotykane choroby dziecięce

W praktyce chirurga dziecięcego można się spotkać z wieloma różnymi schorzeniami oraz dolegliwościami, które pokazują, że mali pacjenci często już od pierwszych miesięcy życia muszą mierzyć się z wieloma problemami zdrowotnymi. Choć każdy przypadek różni się od siebie, istnieje katalog najczęściej występujących chorób, o którym dzisiaj opowiemy nieco szerzej.

Wnętrostwo

Jedną z częściej spotykanych wad rozwojowych u noworodków płci męskiej jest wnętrostwo. Szacuje się, że dolegliwość ta dotyka 3 – 4 proc. narodzonych dzieci, u których obserwuje się nieprawidłowe umieszczenie jądra. Jeszcze częstsza jest ta wada u wcześniaków i może dotyczyć nawet 10% dzieci urodzonych przedwcześnie. Jądro najczęściej znajduje sie wówczas w kanale pachwinowym lub w jamie brzusznej. W wyjątkowych przypadkach mamy jądro zbłądzone, które znajduje się w innej lokalizacji. W przypadku prawdziwego wnętrostwa jedyną metoda leczenia jest zabieg operacyjny. Należy go wykonać  optymalnie do 18go miesiąca życia.

Stulejka

Kolejnym często występującym problemem u chłopców jest stulejka. Ta niewielka wada anatomiczna polegająca na zwężeniu napletka. Często jest ona konsekwencją niewłaściwej pielęgnacji niemowlaków. Stulejkę leczy się wówczas, kiedy występuje stan zapalny, lub kiedy nie ma możliwości odprowadzenia napletka.

Naczyniaki

U niemowlaków można się też często spotkać z naczyniakami – jest to nazwa popularnie używana przez pacjentów. Tak naprawdę są to naczyniaki wczesnoniemowlęce lub malformacja kapilarne. Schorzenie to występuje zazwyczaj od urodzenia lub w zależności od typu zmiany od pierwszych tygodni życia. Część naczyniaków wczesnoniemowlęcych może znikać samoistnie wraz z biegiem czasu, natomiast w przypadku malformacji kapilarnych podejmuje się leczenie laserowe malformacji kapilarnych.

Przepuklina pachwinowa

Najczęściej jednak dzieci poddawane są chirurgicznemu leczeniu przepukliny pachwinowej, która jest najczęściej występującą wadą wrodzoną. Występuje ona pod postacią niewielkiego guzka w okolicy pachwinowej, który można łatwo wyczuć podczas kaszlu, kichania czy płaczu. Szacuje się, że przepuklina pachwinowa dotyczy ok. 4 proc. niemowląt. Występowanie tej wady u dzieci powyżej 1 roku życia jest zwykle wskazaniem do jej operacyjnego usunięcia. W przypadku stwierdzenia przepukliny pachwinowej zachodzi obawa jej uwięźnięcia, która może skutkować m.in. niedokrwieniem części narządów.
2020-12-29T08:38:29+00:00