Herbak

Leczenie blizn

Leczenie blizn 2019-09-03T06:49:10+00:00

Leczenie blizn po operacji i urazach

Blizny na powierzchni naszej skóry stanowią niezbyt estetyczną pamiątkę po doznanych urazach czy po operacji. Niektóre z nich są mało widoczne, innych nie sposób nie dostrzec. Różne typu urazów w różny sposób predysponują do powstawania blizn. Te pooperacyjne, powstałe po interwencjach chirurgicznych, są zwykle estetyczne, gdyż chirurg starannie zbliża do siebie tkanki. Z drugiej strony trwałe ślady powstałe po oparzeniach, czy ranach brudnych, szarpanych są zwykle szpecące i nierówne. Dodatkowo każdy z nas ma zupełnie inne predyspozycje do gojenia ran.

Blizna wytwarza się na skórze, gdy ubytek sięga do skóry właściwej i do dalszych warstw skóry. Jest naturalnym stanem zejściowym po zagojeniu się rany. Wytwarza się w miejscu uszkodzenia słabo unaczyniona, zbita tkanka łączna.

Każdy z nas w naturalny sposób chciałby się ich pozbyć blizn. Czy możliwe jest skuteczne leczenie blizn?

Należy pamiętać, że nigdy nie znikną one całkowicie, jednak możemy znacznie poprawić ich wygląd stosując różne zabiegi.

Obecnie bardzo skuteczną metodą na pozbycie się blizn jest laseroterapia. Leczenie laserem dopasowywane jest odpowiednio do rodzaju zrostu. W zależności od jego wyglądu, dobieramy rodzaj lasera, który używamy. Zwykle są to wersje tlenkowęglowe lub pulsacyjno-barwnikowe.

Najprościej mówiąc, skupiona wiązka światła, wykorzystywana jest do usunięcia zewnętrznej warstwy powierzchni skóry i stymulacji do produkcji nowych włókien kolagenu w sposób kontrolowany, co daje dobry efekt kosmetyczny.

Laserowe leczenie może zmniejszyć występowanie „zaciągnięć skóry”, zmarszczek, plam starczych, czy keloidów. Nie usuwa ich jednak całkowicie.

Procedura jest bezpieczna dla pacjenta i wymaga zwykle jedynie znieczulenia miejscowego. W przypadku małych dzieci czasem wymagana jest sedacja zwłaszcza przy dużych powierzchniach blizny. Po zabiegu możemy odczuwać dyskomfort w okolicy zabiegu, obrzęk, swędzenie czy nawet punktowe krwawienie. Objawy ustępują zwykle po 2-3 dniach.

Procedura wymaga zwykle kilkukrotnego powtórzenia.

Przed zabiegemPo zabiegu