Herbak

Stulejka u chłopców

Stulejka u chłopców

Jednym ze schorzeń anatomicznych, występujących u chłopców, jest stulejka. Charakteryzuje się ono zwężeniem otworu napletka. Choć w ciągu pierwszych lat życia chłopca, przyleganie wewnętrznej warstwy napletka do żołędzi jest w pełni naturalne, jego występowanie u starszych dzieci powinno skłonić do konsultacji ze specjalistą chirurgiem bądź urologiem dziecięcym, który pomoże dobrać odpowiednią metodę leczenia, pozwalającą wyeliminować ryzyko występowania nieprzyjemnych dolegliwości intymnych w przyszłości.

Stulejka u dzieci – charakterystyka

Przyczyn występowania stulejki może być wiele. W większości przypadków, jest ona zmianą anatomiczną, która ustępuje wraz z wiekiem. Zdarza się jednak, że zwężenie otworu napletka wiąże się ze zmianą patologiczną, wymagającą natychmiastowej konsultacji ze specjalistą. W takim przypadku, maluch może odczuwać ból podczas oddawania moczu lub inne nieprzyjemne dolegliwości w obrębie miejsc intymnych.

Warto pamiętać, żeby nie podejmować prób odsuwania napletka u chłopców przed upływem pierwszego roku życia, gdyż może to powodować ból oraz urazy mechaniczne.

Leczenie stulejki u chłopców

Niepokojące objawy, takie jak opuchlizna, stan zapalny czy dyskomfort podczas oddawania moczu, to symptomy, które powinny skłonić do natychmiastowego odwiedzenia gabinetu chirurga bądź urologa. Na taką konsultację warto udać się również z kilkuletnim dzieckiem, jeśli pierwotne zmiany występujące w obrębie napletka nie ustępują samoistnie.

Specjalista wykona niezbędne badania, pozwalające na określenie charakteru zmiany oraz dopasowanie odpowiednich metod leczenia stulejki, w zakresie których można wyróżnić metody:
– operacyjne – obejmujące zabieg chirurgiczny, wykonywany u chłopców po ukończeniu drugiego roku życia,
– nieoperacyjne – leczenie głównie drobnych zmian, z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów, w tym m.in. maści ze steroidami.

Warto pamiętać, aby od najmłodszych lat wpajać dziecku zasady higieny miejsc intymnych. To ona w dużej mierze odpowiada za ich kondycję oraz zdrowie w dorosłym życiu.

2019-11-07T1447:42+00:00