Herbak
Laseroterapia 2023-04-03T16:37:20+00:00

Laseroterapia w medycynie estetycznej

Medycyna estetyczna coraz chętniej sięga po nowoczesne technologie po to, żeby pacjenci odwiedzający gabinety mogli cieszyć się efektami zabiegów. Laseroterapia zaś jest jedną z popularniejszych i innowacyjnych metod o szerokim zastosowaniu. Przy użyciu urządzeń emitujących wiązki światła można wyrównać koloryt skóry, niwelować widoczność blizn czy usuwać zmiany naczyniowe.

Początki lasera, czyli krótka historia rewolucyjnego rozwiązania
Historia laserów jest stosunkowo młoda. Pierwsze udane próby stworzenia urządzenia zostały podjęte w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Wówczas właściwości wiązek światła miały służyć różnym gałęziom przemysłu. O medycznych zastosowaniach laseru świat usłyszał zaś dopiero w 1969 roku, kiedy to węgierski lekarz Endre Mestera wykorzystał go do leczenia ran i owrzodzeń. Wkrótce potem badania nad właściwościami i wykorzystaniem urządzeń z laserem w medycynie przyspieszyły. Obecnie wiązki światła są obecne w codziennej praktyce lekarzy wielu specjalizacji.

Laser – zabiegi na zmiany pigmentacyjne i blizny i „pajączki”
Medycyna estetyczna chętnie sięga po laser w różnego rodzaju terapiach. Są to przede wszystkim zabiegi redukujące defekty skórne, takie jak przebarwienia czy blizny. Lekarze specjalizujący się w medycynie estetycznej bazują w tym przypadku na właściwościach lasera, dzięki której w tkankach dochodzi do procesu koagulacji i zastąpienia starych komórek nowymi. Stymulacja skóry tą metodą pozwala na redukcję przebarwień i różnego rodzaju zmian barwnikowych na skórze, które pacjenci postrzegają jako defekt, ale nie tylko.

Zastosowanie laseroterapii w medycynie estetycznej
Laseroterapia jest często wykorzystywana także do usuwania blizn powstałych w wyniku trądziku, wypadku czy operacji. Skierowanie na zmiany wiązki światła przynosi efekty w postaci zmniejszenia widoczności uszkodzenia skóry. Wielu pacjentów korzysta także z zabiegów laserowych polegających na zamykaniu i usuwaniu naczynek, które najczęściej pojawiają się na twarzy i nogach. Tzw. pajączki są dla wielu osób źródłem kompleksów, zaś poddanie się leczeniu z użyciem lasera, może przynieść poprawę samopoczucia i samooceny.