Herbak

Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego występują u dzieci stosunkowo rzadko, ale ich występowanie zdarza się także w przypadku małych oraz nastoletnich pacjentów. Ich wykrywanie u chłopców poniżej 12. roku życia jest sporadyczne i wzrasta zazwyczaj wraz z wiekiem.

Dolegliwość polega na poszerzeniu naczyń żylnych splotu wiciowatego, zbierającego krew z jąder. Schorzenie w wieku dojrzałym wiąże się często z przyczyną niepłodności u mężczyzn. W skrajnych przypadkach żylaki jąder mogą także powodować niedorozwój narządów rozrodczych oraz kłopoty z jakością oraz produkcją plemników i męskiego hormonu. Szacuje się, że dolegliwość może dotyczyć już co 5. mężczyzny.

Przyczyny i objawy

Przyczyną występowania żylaków powrózka nasiennego są wadliwe zastawki żylne bądź ich wrodzony brak. Dolegliwość nie daje zazwyczaj widocznych objawów, lecz część pacjentów wskazuje na uczucie ciężkości oraz dyskomfortu w okolicy moszny. Żylaki powrózka nasiennego zazwyczaj pojawiają się po lewej stronie jąder, w okolicy moszny, w postaci niewielkich, ledwo wyczuwalnych guzków. Ma to związek z układem krwionośnym i rozmieszczeniem naczyń. Występowanie żylaków odpowiada za kłopoty związane ze swobodnym przepływem krwi, co powoduje z kolei zatory w obrębie naczyń jądrowych. Poszerzone naczynia z kolei podnoszą temperaturę samych jąder, wpływając niekorzystnie na funkcjonowanie narządu.

Diagnoza i leczenie

Problem diagnozuje się w trakcie badania fizykalnego poprzez dotyk. Lekarz specjalista ocenia także wygląd żył oraz jąder na podstawie wzrokowej obserwacji. Diagnozie mogą także towarzyszyć testy hormonalne, badanie ultrasonografem z uwzględnieniem wstecznego przepływu krwi czy termografię. Żylaki powrózka można leczyć operacyjnie, np. metodą laparoskopową, choć w przypadku dzieci coraz rzadziej wystawia się wskazania do inwazyjnego zabiegu. Zazwyczaj po chirurgicznej interwencji niekorzystne zmiany u pacjenta się cofają, a korekcja żylaków przynosi poprawę parametrów samego nasienia.

2020-03-20T11:57:05+00:00