Herbak

Zniekształcenia klatki piersiowej

Zniekształcenia klatki piersiowej

Prawidłowo zbudowana klatka piersiowa składa się z 12 par żeber, mostka oraz 12 kręgów piersiowych. Pełni ważna funkcję – chroni narządy wewnętrzne oraz umożliwia właściwe funkcjonowanie całego układu oddechowego i krążenia. W obrębie klatki piersiowej u dzieci może dochodzić do różnego rodzaju deformacji, które będą miały niekorzystny wpływ na cały organizm. Część ze zmian może mieć charakter kosmetyczny, jednak niektóre ze zniekształceń ściany klatki piersiowej będą wymagać medycznej interwencji.

Do najczęściej występujących nieprawidłowości w tym przypadku zalicza się klatkę piersiową lejkowatą, kurzą, zespół Polanda czy Jeune’a. Wszystkie wymienione zniekształcenia są wrodzone, w przeciwieństwie do nabytych, które powstają już po urodzeniu dziecka. Nabyte deformacje są najczęściej powiązane z fizjologicznymi krzywiznami kręgosłupa, tj. skolioza, które rozwijają się wraz ze wzrostem dziecka lub z urazami.

Objawy deformacji

U małych pacjentów – noworodków i niemowlaków, zniekształcenia ściany klatki piersiowej mogą dawać różnego rodzaju objawy. U części z nich nieprawidłowe rozmieszczenie żeber oraz mostka może prowadzić do zaburzeń oddychania. Deformacje mogą mieć także negatywny wpływ na układ krążeniowy, a w niektórych przypadkach będą uciskać serce. Konsekwencje występowania zniekształconej ściany klatki piersiowej u dziecka mogą więc prowadzić do poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu organizmu na różnych poziomach. Wady postawy, kłopoty oddechowe, arytmia – to między innymi z tego typu problemami możemy mieć do czynienia w przypadku małych pacjentów z nieprawidłowo zbudowaną ścianą klatki piersiowej.

Leczenie inwazycjne i operacyjne

Zniekształcenia ściany klatki piersiowej u małych dzieci leczy się na różne sposoby. Najmniej inwazyjne metody na skorygowania wady to fizjoterapia oraz fizykoterapia. Ćwiczenia mogą zredukować deformację i częściowo cofnąć niekorzystne zmiany. Część specjalistów zaleca także stosowanie specjalnych ortez czy gorsetów. Te ortopedyczne akcesoria poprzez wywieranie miejscowego nacisku wspomagają proces cofania się deformacji. Bardzo ważne jest także pilnowanie prawidłowej postawy i wyrobienie u dziecka dobrych nawyków podczas chodzenia i siedzenia. Nie każde zniekształcenie można jednak leczyć w taki sposób. Część wad kwalifikowana jest do zabiegów operacyjnych. Starsze metody korekcji były rozległymi operacjami chirurgicznymi polegającymi na przecięciu przyczepów żeber do mostka i ponownego, prawidłowego wymodelowania mostka i przywrócenie prawidłowego kształtu klatki piersiowej. Obecnie obserwujemy rozkwit metod mało inwazyjnych. Klatkę piersiową lejkowatą możemy zoperować torakoskopowi, a więc wykonując 2 nieduże nacięcia po bokach klatki piersiowej i wprowadzając specjalnie wymodelowaną płytę, która przywraca prawidłowy kształt klatki piersiowej. Jest to metoda Nussa. Do tego zabiegu kwalifikowani są pacjenci juz od 11 roku życia. Tą metodą wadę możemy skorygować w każdym wieku. 

2020-02-25T13:04:36+00:00