Herbak

Znamiona barwnikowe u dzieci

Znamiona barwnikowe u dzieci

Znamiona barwnikowe to zwykle ostro odgraniczone i charakterystyczne plamy, których zabarwienie może być: niebieskie, brązowe, czarne lub podobne do koloru skóry. Wielkość znamion może być też różna i należy sobie powiedzieć już na wstępie jasno, że u większości dzieci zaobserwujemy ich obecność na skórze. We wpisie postaramy się omówić rodzaje znamion oraz wskazać ich cechy charakterystyczne. W dalszej części zastanowimy się również, kiedy rodzice powinni udać się ze swoim dzieckiem do specjalisty i w jakich przypadkach interwencja chirurgiczna będzie wskazana.

Zaczniemy od popularnych „pieprzyków”, Są to powszechnie występujące na skórze znamiona melanocytowe o łagodnych charakterze. Przeciętny człowiek ma około 20-30 znamion barwnikowych i ich liczba może wzrastać wraz z wiekiem. Mogą być to zarówno zmiany wrodzone, jak i nabyte. Znamiona wrodzone można zaobserwować w momencie narodzin dziecka lub do ukończenia pierwszego roku życia. Nabyte znamiona barwnikowe pojawiają się natomiast w okresie wczesnego dzieciństwa, choć i w późniejszym okresie mogą pojawiać się kolejne zmiany skórne.

Skoro znamiona występują u niemal wszystkich dzieci, co powinno budzić nasz niepokój? Będą to przede wszystkim nowe zmiany różnobarwne. Po zaobserwowaniu tego typu zmiany na skórze dziecka należy udać się na konsultację do chirurga dziecięcego lub dermatologa. Część specjalistów zleca badanie diagnostyczne, czyli dermatoskopię. Warto udać się do lekarza po poradę oraz przebadać swoje dziecko pod kątem znamion, ponieważ część z nich może ulegać transformacjom w kierunku czerniaka złośliwego.

Jakie znamiona powinny być kwalifikowane do leczenia chirurgicznego?

Do leczenia chirurgicznego kwalifikowane są znamiona, które zmieniły swój charakter w ostatnich kilku tygodniach lub miesiącach i wykazujące cechy tzw. aktywności. Jeśli powiększają się, zmieniają kolor lub kształt, jest to znak, że należy udać się niezwłocznie do specjalisty. Również objawy takie jak obecność stanu zapalnego, sączenie lub krwawienie ze zmiany, widoczny strup, swędzenie, przeczulica lub ból w zakresie znamienia powinny wzbudzać tzw. niepokój onkologiczny być jasnym sygnałem ostrzegawczym. Rodzice, którzy spostrzegli tego typu objawy u swoich dzieci, także powinni w szybkim terminie umówić wizytę u specjalisty.
Do usunięcia chirurgicznego kwalifikowało się wcześniej także znamiona zlokalizowane w miejscach narażonych na regularne drażnienie oraz w tzw. lokalizacjach szczególnych. Usuwanie dotyczyło także znamion trudnych do obserwacji, które znajdywały się w okolicy skóry owłosionej głowy czy w obrębie narządów płciowych.

Jak wygląda leczenie chirurgiczne znamion barwnikowych u dzieci?

Leczenie chirurgiczne znamion barwnikowych polega na usunięciu zmiany z niewielkim marginesem (1-2 mm) niezmienionej makroskopowo skóry. Po usunięciu znamiona wycinek powinien trafić do badań histopatologicznych, które pozwolą ocenić charakter zmian skórnych. Małe dzieci, u których zaszła konieczność poddania się zabiegowi, wymagają z reguły znieczulenia ogólnego. U starszych pacjentów, współpracujących z lekarzem i rozumiejących procedurę, zabiegi chirurgicznego usuwania znamion mogą być wykonywane w znieczuleniu miejscowym w trybie ambulatoryjnym.

2022-05-09T10:28:30+00:00