Herbak

Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego

Wraz z wiekiem objawy starzenia się skóry zaczynają coraz szybciej i wyraźniej się pojawiać. Mimo że nie został odkryty sposób na to, by całkowicie zahamować ten proces, można spróbować go spowolnić, by zmiany w wyglądzie i organizmie zachodziły nieco wolniej. Wśród najczęściej stosowanych metod jest zabieg wykorzystujący PRP, czyli osocze bogatopłytkowe. Co to jest i na czym polega przeprowadzenie wspomnianego zabiegu? Czy można go powtarzać? Na wszystkie postawione pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Osocze bogatopłytkowe (PRP) – co to jest?

Mianem tym określa się preparat pozyskiwany z krwi pacjenta, który zawiera znacznie większe stężenie płytek krwi, niż ma to miejsce w naturalnym, fizjologicznym osoczu. W wielu przypadkach, zamiast osocza bogatopłytkowego można spotkać się także z nazwą PRP.

Na czym polega zabieg z bogatopłytkowego osocza krwi?

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że metoda ta jest stosowana od wielu lat. Pierwszy raz użyto jej w 1987 roku podczas zabiegu kardiochirurgicznego. Od tamtej pory PRP zaczęto wykorzystywać w innych dziedzinach – stosuje się je w stomatologii, ortopedii czy też medycynie estetycznej. W ostatniej z wymienionych dziedzin ma za zadanie zmniejszyć widoczność pojawiających się oznak starzenia się skóry.

W pierwszej kolejności od pacjenta pobiera się do specjalnych próbówek niewielką ilość krwi (maksymalnie koło 60 ml). Następnie próbówki te trafiają do wirówki, gdzie podczas pracy urządzenia odbywa się rozdzielenie erytrocytów oraz leukocytów od osocza zawierającego płytki krwi. Proces wirowania trwa około 5 minut. W ten sposób powstaje opisywany preparat. Ostrzykiwanie osoczem przeprowadza się liniowo za pomocą strzykawki z cienką igłą wzdłuż danej fałdy lub zmarszczki.

Jak działa zabieg z osocza bogatopłytkowego?

Ta metoda ma za zadanie pobudzić komórki macierzyste do namnażania, a także zwiększyć produkcję kolagenu odpowiedzialnego za młody wygląd skóry, którego wraz z wiekiem wytwarza się w organizmie coraz mniej. Zabieg z osocza krwi uchodzi za naturalny, gdyż wstrzykiwany preparat pochodzi z krwi pacjenta, więc nie ma ryzyka wystąpienia alergii alergicznej. Warto jednak zaznaczyć, że wraz z ostrzykiwaniem osoczem mogą pojawić się zaczerwienienia skórne czy też bolesność. Objawy te wynikają z użycia do zabiegu strzykawek z cienką igłą. Należy także wspomnieć, że przed przeprowadzeniem zabiegu skóra pacjenta w miejscu ostrzykiwania pokrywana jest maścią znieczulającą, która ma zniwelować występowanie uczucia bolesności.

Jakie efekty można uzyskać po przeprowadzeniu tego zabiegu?

Żaden zabieg w 100 % nie wyeliminuje procesu starzenia się komórek, a co za tym idzie, nie zatrzyma upływającego czasu. Zabieg z osocza bogatopłytkowego pozwala jednak spowolnić powstawanie negatywnych zmian w postaci zmarszczek. Przede wszystkim umożliwia ich wygładzenie, co powoduje zmniejszenie ich widoczności, a także bardziej promienny wygląd skóry. Wstrzykiwanie PRP może pomóc również w poprawieniu elastyczności i napięcia skóry, a także zmienia jej koloryt poprzez ujednolicenie.

Kto może skorzystać z zabiegu wstrzykiwania osocza bogatopłytkowego?

Przede wszystkim nad tą metodą mogą zastanowić się osoby, które mają dość zmarszczek i chciałyby nadać swojej skórze młodszego, bardziej promiennego wyglądu. Wśród wskazań do tego zabiegu klasyfikuje się również posiadanie niejednolitego koloru cery czy też wysuszonej, zwiotczałej skóry. Wstrzykiwanie PRP nie jednak przeznaczone wyłącznie dla kobiet, gdyż korzystają z tego osoby zmagające się z łysieniem typu męskiego.

Zabieg z osocza bogatopłytkowego – co, ile powtarzać?

Warto pamiętać, że zabieg z osocza bogatopłytkowego, mimo że może przynieść spodziewane efekty po pierwszym razie, należy regularnie powtarzać. Większość klinik medycyny estetycznej sugeruje wstrzykiwanie PRP w serii składającej się z 3 od 6 zabiegów w odstępach wskazanych przez specjalistę. Należy zaznaczyć, że podawanie osocza bogatopłytkowego za pomocą zastrzyków, nie może być przeprowadzane podczas występowania ciąży czy też zdiagnozowanych chorób krwi.

2023-08-16T09:07:11+00:00