Herbak

Wodniak jądra

Wodniak jądra

Jednym ze schorzeń, które może wystąpić nie tylko u mężczyzn, ale również u niemowląt oraz nieco starszych dzieci, jest wodniak jądra. Objawia się powiększeniem moszny, wskutek nagromadzonego w osłonkach jądra płynu. Choć jego pojawienie się w pierwszych latach życia przeważnie nie wiąże się z niebezpiecznymi dla zdrowia konsekwencjami, wymaga konsultacji ze specjalistą, w celu zastosowania odpowiednich metod leczenia.

Jakie są przyczyny wystąpienia wodniaka jądra?

Schorzenie występujące u niemowląt, traktowane jest jako wada wrodzona. Związane jest z niezarośniętym zachyłkiem pochwowym otrzewnej. U starszych chłopców, może być ono konsekwencją urazu bądź przebytego zapalenia jądra czy najądrza. Niezależnie od przyczyny, wszelkie nieprawidłowości w obrębie miejsc intymnych, powinny zostać jak najszybciej skonsultowane ze specjalistą, w celu wykonania niezbędnych badań diagnostycznych, pozwalających na potwierdzenie bądź wykluczenie diagnozy.

Objawy

Jednym z kluczowych objawów, wskazujących na wspomniane schorzenie, jest powiększenie moszny oraz wystąpienie widocznego napięcia i obrzmienia skóry moszny. Zwykle takie powiększenie jest niebolesne, co może uśpić czujność rodziców.  Wodniak jądra, dotykający małych chłopców, zwykle nie powoduje trudności w oddawaniu moczu, dlatego zwykle bywa zauważony przypadkowo, głównie podczas przewijania czy kąpania malucha.

Wodniak jądra u dzieci – leczenie

W postawieniu diagnozy może pomóc tzw. diafanoskopia, czyli badanie polegające na podświetleniu jądra, pozwalające na określenie, czy przepuszczane światło jest w stanie przez nie przeniknąć. Niezbędne jest także wykonanie badania obrazowego w postaci ultrasonografii.

Warto zaznaczyć, że w przypadku zmiany wrodzonej, u niemowląt, może dojść do jej samoistnego zaniku wodniaka. Nie oznacza to jednak, że nie należy udać się na konsultację. W przypadku, gdy wrodzony wodniak nie zniknie do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia, zwykle konieczne jest zastosowanie leczenia chirurgicznego, dzięki któremu możliwe jest przywrócenie komfortu i zdrowia dziecka.

2019-11-26T07:44:29+00:00