Herbak

Przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa

Jedną z dość często występujących wad wrodzonych, występujących u niemowląt, jest przepuklina pępkowa. Objawia się wypukłością powłok brzuszka w obrębie pępka. Nie zawsze jest widoczna od razu po urodzeniu. W niektórych przypadkach, uwydatnia się dopiero po pewnym czasie, wraz z rozwojem maluszka. Choć wygląda groźnie i mogłoby się wydawać, że jest to poważna przypadłość, w większości przypadków ustępuje samoistnie. W żadnym jednak przypadku nie należy jej bagatelizować i należy skonsultowa się z pediatrą bądź specjalistą z zakresu chirurgii dziecięcej.

Jak powstaje przepuklina pępkowa u niemowląt?

Zwykle jest ona wywołana przez niewielkie nieprawidłowości w rozwoju powłok brzucha maluszka w łonie matki. W ich konsekwencji, elementy jamy brzusznej przenikają przez pierścień pępkowy, który nie zdążył się odpowiednio wcześnie zamknąć. Może to prowadzić do powstania „wypukłości” widocznej na brzuszku dziecka w miejscu gdzie prawidłowo mamy pępek.

Przepuklina może również objawić się dopiero po pewnym czasie po narodzinach. Wysiłek związany z płaczem, krzykiem czy codziennymi czynnościami fizjologicznymi, mogą prowadzić do nasilenia objawów, które w pewnym momencie stają się zauważalne.

Przepuklina pępkowa – charakterystyka i leczenie

Wspomniana przypadłość występuje u znacznej części noworodków. Najczęściej spotykana jest u wcześniaków bądź dzieci o niskiej masie urodzeniowej, których mięśnie brzucha są słabe bądź jeszcze nie do końca wykształcone.

Warto jednak pamiętać, że tego typu zmiana, niezależnie od tego, czy widoczna jest od razu po narodzinach, czy w kolejnych tygodniach życia maluszka, nie jest zjawiskiem niebezpiecznym. Zwykle, znika samoistnie, na skutek zamknięcia się pierścienia pępkowego. Zdarzają się jednak przypadki, w których musimy leczyć ją operacyjnie. Jest to konieczne w sytuacji, gdy zmiana jest duża bądź doszło do tzw. uwięźnięcia jelit we wrotach przepukliny. Z całą pewnością nie należy niemowlęciu naklejać żadnych plastrów, stosować opatrunków uciskowych ani innych tego typu metod, które mogą jedynie doprowadzić do zniszczenia delikatnej skóry maluszka.

Niezależnie od wielkości oraz charakteru zmiany, każdy przypadek warto skonsultować ze specjalistą. Chirurg dziecięcy, po rozpoznaniu przepukliny pępkowej, zaproponuje metody leczenia, dzięki którym możliwe będzie przywrócenie właściwego wyglądu brzuszka malucha.

2019-12-30T1418:19+00:00