Herbak

Kręcz szyi u dzieci

Kręcz szyi u dzieci

Wrodzony kręcz szyi to dolegliwość, która objawia się przymusowym odchyleniem głowy w jedną stronę przy jednoczesnym zwróceniu twarzy w drugą stronę. Głowa pozostaje w tej pozycji przez cały czas, bez względu na to, czy pacjent siedzi, leży czy stoi. Ten rodzaj wrodzonej wady prowadzi do wzmożonego napięcia mięśni, zaś nieleczony może być także przyczyną deformacji twarzy oraz zmian w układzie kostnym rozwijającego się dziecka.

Przyczyna i objawy wrodzonego kręczu szyi

Bezpośrednią przyczyną kręczu szyi jest skrócenie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego w wyniku powstania w nim zmian bliznowatych oraz zwłóknień. Zniekształcenia mają różne podłoże – część może być wynikiem nieprawidłowego ułożenia dziecka w brzuchu matki, inne powstają w wyniku porodu naturalnego i uszkodzenia szyi, a jeszcze inne są konsekwencją nieprawidłowego rozwoju naczyń krwionośnych w obrębie mięśnia. Mali pacjenci zmagający się ze zmianami tego typu mogą się uskarżać na różne dolegliwości bólowe w okolicy szyi oraz głowy, obrzęki mięśni, sztywność szyi oraz brak możliwości swobodnego poruszania samą głową.

Rozpoznanie i leczenie

W celu zdiagnozowania kręczu szyi wykonuje się różnego rodzaju badania: EMG, RTG oraz rezonans magnetyczny. Zdiagnozowane dziecko poddaje się następnie leczeniu, które polega m.in. na wykonywaniu ćwiczeń hiperkorekcyjnych oraz układaniu noworodka w sposób w łóżeczku czy wózku, żeby głowa odwracała się w stronę przykurczonego mięśnia. Ten rodzaj leczenia stosuje się już od pierwszych dni życia. Regularne ćwiczenia mogą doprowadzić do redukcji zniekształcenia.

U części małych pacjentów konieczna jest jednak interwencja operacyjna, polegająca na przecięciu mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego w pobliżu wszystkich trzech przyczepów, a następnie ustawieniu głowy dziecka w hiperkorekcji zabezpieczonej kołnierzem szyjnym. Operacyjne leczenie wdraża się zazwyczaj tuż przed ukończeniem przez pacjenta pierwszego roku życia. Przeprowadzenie zabiegu w późniejszym wieku może nie dawać tak dobrych efektów ze względu na zniekształcenia wtórne.

2020-08-27T13:22:20+00:00