Herbak

Bóle kręgosłupa

Bóle kręgosłupa

Bóle kręgosłupa oraz pleców są obecnie powszechnym dolegliwościami, na które uskarża się wielu pacjentów. Ma to związek ze stylem życia, naszymi nawykami oraz trybem pracy.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa?

Brak ruchu, w połączeniu z siedzącą pracą oraz niezdrową dietą, mogą przekładać się na problemy związane z kręgosłupem. Najbardziej narażone i podatne na zwyrodnienia czy schorzenia są odcinki lędźwiowy oraz szyjny.  W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się im pokrótce.

Tryb życia w kontekście bólu pleców

O pierwszej przyczynie już wspomnieliśmy. Na kondycję oraz stan kręgosłupa w ogromnej mierze ma wpływ styl życia. Prowadząc niehigieniczny tryb życia możemy się spodziewać, że wkrótce odczujemy to właśnie m.in. poprzez dolegliwości bólowe w w różnych odcinkach kręgosłupa. Wymuszona praca w pozycji siedzącej czy brak ruchu mogą przyczynić się do problemów i potęgować uczucie dyskomfortu.

Tak samo będzie w przypadku nieprawidłowego dźwigania czy podnoszenia cięższych przedmiotów. Jeśli jesteśmy narażeni na dźwiganie, pamiętajmy o równomiernym rozłożeniu ciężaru – wówczas zdołamy z dużym prawdopodobieństwem uniknąć bólu pleców.

Równie istotne jest ułożenie ciała podczas snu. Jeśli chcemy zadbać o kręgosłup unikajmy spania na wysokich poduszkach, które mogą powodować ból w odcinku szyjnym. Warto również wspomnieć o noszeniu nieodpowiedniego obuwia. Niewłaściwie wyprofilowane buty lub pary na wysokim obcasie mogą powodować nieprawidłową postawę, przeciążenia kręgosłupa, a co za tym idzie – dawać objawy w postaci bólu w krzyżu.

Napięte mięśnie powodujące ból kręgosłupa

Bóle pleców mogą być także spowodowane spięciem mięśni. Bóli napięciowych nie powinno się bagatelizować, ponieważ mogą się one przerodzić w ostry ból kręgosłupa, który znacznie utrudni nam funkcjonowanie. Wzmożone napięcie można zaobserwować u pacjentów podatnych na stres, a także wiodących siedzący tryb życia, lub których praca wymaga wielogodzinnego siedzenia przed ekranem komputera. Rozluźnienie mięśni, unikanie stresu oraz pośpiechu, może doprowadzić do poprawy i złagodzenia dolegliwości. Pomocny może być w tym przypadku na przykład masaż oraz dbanie o odpowiednią regenerację organizmu połączoną z relaksem.

Kolejną przyczyną bólu w kręgosłupie mogą być stany zapalne stawów. Najczęściej dotyczą one odcinka szyjnego. Stany zapalne mogą mieć podłoże reumatoidalne. U niektórych pacjentów diagnozuje się też u pacjentów cierpiących na choroba Bechterewa, która oprócz stanów zapalnych powoduje także sztywnienie pleców. Warto mieć na uwadze, że nieleczone stany zapalne w krzyżu prowadzą do deformacji oraz mogą powodować w długofalowej perspektywie ograniczenia ruchowe i problemy z mobilnością.

Na stan organizmu oraz stawów wpływ ma także nasz wiek. Starsze osoby mogą odczuwać wzmożone dolegliwości bólowe.

Diagnostyka i leczenie

W diagnostyce bólu kręgosłupa wykorzystuje się najczęściej tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny. Pierwszą linią leczenia powinien być zwykle rehabilitant oraz neurochirurg. Po wizycie u specjalisty i badaniu neurologicznym, neurochirurg zapisze leki lub skieruje pacjenta na zabieg.

2022-04-28T12:16:05+00:00