Dziś będzie o poważnym problemie medycznym małych chłopców czyli wnętrostwie czy też niezstąpieniu jąder. Jest to najczęstsza wada wrodzona dotycząca męskich narządów rozrodczych.
Niezstąpione jądro to jądro, które po urodzenia nie przemieściło się (nie zstąpiło) do moszny chłopca. Możemy spotkać się też czasem z sytuacja kiedy oba jądra nie schodzą do moszny.
Około 4% noworodków męskich ma niezstąpione, a prawie 30 procent wcześniaków ma jedno lub dwa jądra, które nie zeszły do moszny. Stan ten jest znacznie częstszy u wcześniaków gdyż jądra zaczynają zstępować do moszny ok 8 tygodni przed urodzeniem.
Przyczyny wnętrostwa są różne. Mogą to być zaburzenia hormonalne, problemy anatomiczne na drodze zstępowania jądra czy tez zespoły wad genetycznych.
Jeśli twoje dziecko ma niezstąpione jądro, jego moszna jest zwykle mniejsza niż normalnie i może wyglądać nierówno lub asymetrycznie. Jeśli oba jądra nie schodzą, moszna dziecka może być symetryczna, ale będzie wyglądać na małą lub płaską. Przy wadzie obustronnej bardzo ważne jest wykonanie badań genetycznych u dziecka.
Zwykle podczas pierwszego badania dziecka po porodzie neonatolog sprawdza, czy oba jądra znajdują się w mosznie.
Jeśli podczas kolejnych wizyt u lekarza pierwszego kontaktu lub pediatry nie stwierdza się u chłopca jąder w mosznie a dziecko ma 4-6 miesięcy należy umówić się na wizytę u chirurga dziecięcego.
U starszych chłopców zwykle w wieku 6-10lat możemy się spotkać z sytuacją kiedy jądro z powodu nadreaktywnego mięśnia dźwigacza jądra jest wciągane wstecznie do kanału pachwinowego.
Czy niezstąpienie jąder jest groźne i co powoduje?
Im dłużej jądro pozostaje w jamie brzusznej czy kanale pachwinowym, gdzie jest cieplej niż w mosznie, tym mniejsze szanse, że plemniki w tym jądrze dojrzeją normalnie. Plemniki do prawidłowego rozwoju potrzebują temperatury 2-3st C niższej w porównaniu do tej panującej w naszym ciele. Jeśli oba jądra pozostaną niezstąpione, może to być przyczyną problemów z płodnością w późniejszym życiu.
Niezstąpione jądra są również związane z niewielkim wzrostem ryzyka raka jąder w późniejszym życiu.
W bardzo rzadkich przypadkach niezstąpione jądro może skręcać, powodując ból w pachwinie lub mosznie. Może to trwale uszkodzić jądro. Jeśli Twoje dziecko ma niezstąpione jądro i ból w tym obszarze, natychmiast skontaktuj się z jego lekarzem.
Czy należy leczyć wnętrostwo i kiedy zgłosić się do chirurga?
W większości przypadków (około 70%) jądra zstępują same w ciągu 6 miesięcy. Ale jeśli oba jądra nie opadną w tym czasie, prawdopodobnie twoje dziecko będzie wymagało operacji. Ten rodzaj operacji jest zwykle wykonywany w wieku od 8 miesięcy do 2 lat.
Odbywa się przez niewielkie nacięcie skóry w okolicy pachwiny. Chirurg odnajduje jądro i sprowadza je do moszny gdzie je przyszywa. Te zabiegi są wykonywane w znieczuleniu ogólnym i zazwyczaj jest to hospitalizacja jednodniowa.
W około 5% przypadków chirurg nie znajdzie w ogóle jądra. Niestety tacy pacjenci jako nastolatkowie będą wymagali implantacji protezy jądra.
Jak więc widać jest to poważny problem medyczny i nie należy zwlekać z badaniem lekarskim.