USG przezciemiączkowe u niemowląt (luty 2019)

USG przezciemiączkowe u niemowląt (luty 2019)

USG przezciemiączkowe/USG główki u noworodków i niemowląt.

Zarówno czynniki logistyczne, jak i kliniczne sprawiają, że wykonanie badań obrazowych noworodków i niemowląt jest trudnym zadaniem. Noworodek jest niechętnym do współpracy pacjentem, niezdolnym do podążania za wskazówkami, takimi jak „wstrzymaj oddech” lub „pozostań w bezruchu”. W związku z tym wciąż poszukujemy badań alternatywnych dla badań tomografii czy rezonansu, które to wymagają współpracy w celu uzyskania optymalnej jakości obrazu. Dodatkowo nawet promieniowanie jonizujące o niskiej dawce jest potencjalnie szkodliwe dla noworodków, szczególnie gdy badania wymagają wielokrotnych powtórzeń.

Ultrasonografia głowypokonuje te problemy i zapewnia wiele korzyści. Szczególnie ważne jest badanie ultrasonograficzne głowy. Otwarte u noworodka i niemowlaka ciemiączka umożliwiają bezbolesny i nieinwazyjny wgląd wewnątrz dziecięcej główki.

Ponadto, dostępność i bezpieczeństwo tej metody umożliwiają klinicystom wykonywanie szybkich, częstych badań u noworodków.

Współczesne badanie ultrasonograficzne noworodków wykonuje się zwykle przy użyciu głowic o wysokich częstotliwościach. Badania głównie wykonuje się przez ciemię przednie, które zamyka się najpóźniej.

Badanie to umożliwia ocenę mózgu dziecka, komór mózgu, ocenę krwawienia, obecności struktur takich jak torbiele pajęczynówki czy też malformację typu Chiari. W ten bezbolesny i nieszkodliwy dla dziecka sposób możemy diagnozować również zmiany pourazowe jak złamania czaszki czy też wady czaszki takie jak przedwczesne zarastanie szwów czaszkowych.

Pamiętajmy, że po zamknięciu ciemiączek nie będziemy już mieli wglądu wewnątrz struktur głowy Państwa maluszka.

2019-01-19T08:20:40+00:00