Herbak

Stulejka czyli „wstydliwy” problem chłopców. (czerwiec 2019)

Stulejka czyli „wstydliwy” problem chłopców. (czerwiec 2019)

Stulejka

Stulejka jest stanem, w którym napletek jest zbyt wąski, aby można go było odprowadzić poza głowę prącia (żołędzi).

Stulejka jest normą u niemowląt i małych dzieci, ale u starszych dzieci jest stanem nieprawidłowym i może wynikać z nawracających stanów zapalnych skóry, które spowodowały blizny oraz z nieprawidłowego, forsownego „odciągania” napletka w wieku niemowlęcym. Zazwyczaj, u małych dzieci, nie stanowi to problemu, chyba że powoduje objawy.

Jak wygląda naturalny rozwój napletka?

Większość małych chłopców ma napletek, który nie odsunie się (wycofuje), ponieważ jest przyklejony do żołędzi. Jest to całkowicie normalne przez pierwsze 2 do 6 lat. W wieku około 2 lat napletek powinien zacząć naturalnie oddzielać się od żołędzi.

Nigdy nie należy w tym okresie forsownie odprowadzać napletka, ponieważ może być to bolesne i uszkodzić napletek, co następnie prowadzi do powstawania blizn.

W tym okresie próby odciągania mogą prowadzić do stanów zapalnych napletka, co charakteryzuje się bolesnością, zaczerwienieniem i obrzękiem napletka. Często towarzyszy temu wyciek ropnej wydzieliny spod napletka.

Kiedy może być potrzebna operacja

Operacja może być konieczna, jeśli dziecko lub dorosły ma zwężenie napletka powodujące kłopoty z oddawaniem moczu, lub nawracające stany zapalne. U dorosłych może ona stanowić przeszkodę w trakcie stosunków płciowych.

Leczenie zaczynamy zwykle od próby leczenia zachowawczego stosując toaletę napletka oraz kremy zwierające steryd.

Leczenie chirurgiczne to plastyka zwężenia napletka a więc zabieg umożliwiający zachowanie napletka. Zabieg ten możemy wykonać jedynie w wybranych sytuacjach. Leczeniem definitywnym jest obrzezanie (chirurgiczne usunięcie części lub całości napletka). Zwykle rozważamy je jeśli zawiodły inne metody leczenia.

Higiena prącia

Ważne jest regularne mycie zewnętrznych narządów rozrodczych chłopca, aby uniknąć powstawania problemów. Należy delikatnie myć prącie ciepłą wodą każdego dnia podczas kąpieli lub prysznica. Delikatnie odciągając napletek u starszych chłopców. Nigdy nie odciągaj napletka u noworodka i niemowlęcia, ponieważ może to być bolesne i wyrządzić szkodę dziecku.

W przypadku wszelkich wątpliwości należy zgłosić się do chirurga dziecięcego lub urologa dziecięcego.

2019-04-29T19:15:42+00:00