Herbak

Krótkie wędzidełko języka u noworodków i niemowląt

Krótkie wędzidełko języka u noworodków i niemowląt

Krótkie wędzidełko języka polega na nieprawidłowym przyczepie języka do dna jamy ustnej. Deformacja ogranicza ruchy języka, co może powodować różnego rodzaju problemy, takie jak trudności w karmieniu piersią, powstawanie wad zgryzu, a w przyszłości nawet wady wymowy.

Czym jest wędzidełko?

Jest to fałd pokryty błoną śluzową. Elastyczne pasmo tkanki łącznej łączące spód języka z dnem jamy ustnej. Prawidłowy rozwój pasma tkanki warunkuje odpowiednią ruchomość języka, z kolei ankyloglossia powstaje, gdy wspomniane pasmo powoduje ograniczenie ruchomości języka. Deformacja uniemożliwia wysunięcie języka czy dotarcie do podniebienia.

Krótkie wędzidełko języka u noworodków i niemowląt – objawy

Na skutek powstałej wady maluch może mieć trudność np. z wysunięciem języka na brodę lub uniesieniem go w kierunku podniebienia. Z tego powodu, noworodki i niemowlęta mogą wytworzyć niepoprawny wzorzec ssania. Przez to dzieci męczą się przy karmieniu – są niespokojne, płaczą i przerywają jedzenie. Z uwagi na te trudności, dzieci mogą wolniej przybierać na masie ciała niż rówieśnicy. Ponadto, krótkie wędzidełko języka może prowadzić do powstawania wad zgryzu, z kolei w innych przypadkach objawem ankyloglossi może być ślinienie się. Wada może prowadzić także do zaburzeń mowy i trudności z artykulacją takich głosek, jak: l, r, sz, ż, cz, dż. Takie maluchy często również seplenią. Nieskorygowana wada może prowadzić do problemów z przeżuwaniem pokarmów oraz utrzymaniem właściwej higieny jamy ustnej. Przykładowo, mogą pojawić się problemy z oczyszczaniem jamy ustnej, co może powodować rozwój próchnicy czy przykry oddech. Istotne więc, by jak najwcześniej wychwycić taką nieprawidłowość.

Podcięcie wędzidełka – wskazania do zabiegu

Bezwzględnym wskazaniem do zabiegu jest całkowite przyrośnięcie języka do dna jamy ustnej. Inne wskazania do zabiegu to często powtarzające się sytuacje, w których krótkie wędzidełko utrudnia ruchy języka. Sam zabieg jest bezbolesny, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.

2021-05-21T11:37:1400:00