Herbak

Klatka piersiowa kurza – lipiec 2019

Klatka piersiowa kurza – lipiec 2019

Klatka piersiowa kurza (pectus carinatum) jest schorzeniem wrodzonym ściany klatki piersiowej charakteryzującym się  przednim uwypukleniem ściany klatki piersiowej. Częściej występuje u chłopców.

Najczęstszą formą jest symetryczny przedni występ mostka z wypukłością znajdującą się w górnej jego części. Inną formą jest niesymetryczna, wypukła deformacja mostka.

Wada rzadko wiąże się z problemami ze strony układu oddechowego czy krwionośnego. Jest to głównie defekt kosmetyczny. Pacjenci z tą wada często mają problem z samooceną, wstydzą się sytuacji związanych z koniecznością przebierania jak np. zajęcia WF, wyjścia na plażę czy pływalnię.

Leczeniem tego typu wady jest zabieg operacyjny polegający na „przecięciu” chrzęstnych przyczepów żeber do mostka i uformowanie prawidłowego kształtu klatki piersiowej, a następnie ustabilizowanie tego odpowiednio dobrana płytą.

Coraz większą popularność zdobywają metody nieoperacyjne polegające na zastosowaniu specjalnie dobranych „pasów” uciskających klatkę piersiową w miejscu jej deformacji. Leczenie to mimo, iż bywa uciążliwe dla pacjenta, pozwala uniknąć rozległego zabiegu operacyjnego.

Zabiegi korekcji klatki piersiowej kurzej wykonywane są w warunkach szpitalnych przez chirurga dziecięcego.

Zapraszam Państwa na konsultacje i porady dotyczące wad kształtu klatki piersiowej (zarówno dzieci jak i dorosłych)

2019-05-12T17:03:49+00:00