Herbak

Klatka lejkowata (kwiecień 2019)

Klatka lejkowata (kwiecień 2019)

Klatka piersiowa lejkowata to stan, w którym mostek pacjenta „zagłębiony” jest w jego klatce piersiowej. Widzimy to jako różnej głębokości zagłębienie w klatce piersiowej. Wada zwykle pogłębia się wraz z wiekiem.

Schorzenie występuje częściej u chłopców niż u dziewcząt. Ciężkie przypadki wady mogą w końcu zakłócać pracę serca i płuc. Ale nawet łagodne przypadki klatki lejkowatej mogą sprawić, że dzieci poczują się skrępowane swoim wyglądem. W wielu przypadkach jedynie operacja może poprawić zniekształcenie.

Objawy związane z chorobą mogą obejmować: zmniejszoną tolerancję wysiłku, kołatanie serca, nawracające infekcje dróg oddechowych, kaszel, zmęczenie.

Chociaż dokładna przyczyna wady nie jest znana, może to być choroba dziedziczna, ponieważ czasami występuje rodzinnie. Czasami związana jest z innymi zespołami jak:

zespół Marfana, Zespół Ehlersa-Danlosa, wrodzona łamliwość kości.

Dzieci i młodzież z klatką lejkowatą, mają skłonność do zgarbionej do przodu pozycji, z rozszerzonymi żebrami i łopatkami. Wielu jest tak skrępowanych swoim wyglądem, że unikają czynności, takich jak pływanie, czy wychodzenie na plażę, gdzie zagłębienie w ich klatce piersiowej jest trudniejsze do zakamuflowania ubraniem.

Jak leczy się klatkę lejkowatą?

Dzieci z łagodną postacią wady – które nie przejmują się swoim wyglądem i nie mają problemów z oddychaniem – zazwyczaj nie wymagają leczenia.

W niektórych przypadkach zabieg chirurgiczny jest jedynym postępowaniem. Obecnie najczęściej stosowaną operacją jest operacja Nussa. Jest to technika mniej inwazyjna. W skrócie polega ona na wprowadzeniu uformowanej indywidualnie płytki do klatki piersiowej poprzez 2 niewielkie nacięcia z boków klatki piersiowej. Klatka piersiowa jest trwale odkształcona a po ok. 3 latach płyta jest chirurgicznie usuwana. Procedura Nussa może być stosowana u pacjentów w wieku 8-10 lat przy czym optymalnym okresem jest wiek powyżej 12 roku życia.

W początkowym okresie można również zalecać fizjoterapię i ćwiczenia wzmacniające mięśnie klatki piersiowej poprawiające postawę.

Łagodne postacie wady, u młodych pacjentów często można leczyć w domu za pomocą próżniowego urządzenia dzwonowego (vacum bell).

2019-02-1408:22:42+00:00